Tento vzdělávací a poznávací pobyt absolvovalo celkem 31 žáků II. stupně naší školy. Velmi pěkné ubytování bylo zabezpečeno na penzionu Lumka nedaleko Liberce, který se nachází uprostřed trojúhelníku – Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj. Areál kolem penzionu nabídl sportovní vyžití (basketbal, volejbal, nohejbal), ale i menší travnaté hřiště na kopanou. Hlubokým zážitkem pro děti byl určitě výlet na JEŠTĚD, který leží jihozápadně od Liberce a je nejvyšším vrcholem Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů (převýšení od sedla v Jeřmanicích, které ho odděluje od Jizerských hor) jde o jedenáctou nejprominentnější horu v Česku. Na vrcholu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu; v dolní části vysílače je umístěn hotel a restaurace. Na Ještěd vedou lanovky, na svazích je lyžařské středisko. Masiv Ještědu je od roku 1995 součástí Přírodního parku Ještěd (93,6 km²). Na Ještěd jsme se vezli lanovkou, z Ještědu šli pak pěšky. Po cestě dolů jsme si dokonce užili i zimní radovánky v podobě pravé a nefalšované koulovačky, do které se zapojili úplně všichni.

Neopakovatelným a užitečným zážitkem byla pak návštěva IQ PARKU LIBEREC. Naši žáci si postupně v 11 expozicích (Vodní svět, Živly, Člověk, GEO, Věda v domě, Sexmisie…) zopakovali učiva všech vyučovaných předmětů. Potkali jsme tam prvního a jediného humanoidního robota v ČR, mimo jiné zažili nefalšovaný kosmonautický výcvik, viděli ohnivou bouři i tanec blesků. Každý si vše mohl ověřit a vyzkoušet sám na vlastním těle. Byl zde prostor i na relaxační hry a zábavu.

Dalším vzdělávacím programem byla exkurze do výrobny korálků a dekoračního skla paní Laurinové- Veselá světýlka. Tato firma se zabývá výrobou a prodejem nejenom korálků a dekorativního skla, ale i Vánočních a Velikonočních ozdob, svícnů, olejových lamp a jiných dekoračních prvků ze skla SIMAX. Chlapci i dívky si zde mohli dokonce vlastnoručně vyrobit svoje výrobky, které si pak odnesli domů.

Na samotném penzionu proběhlo mnoho sportovních i vědomostních soutěží, ale byl zde prostor i pro zábavu a společné pobavení. Nikdo z nás určitě nezapomeneme na soutěže ve zpěvu a tanci. Tanec „Makarena“ pobavil opravdu všechny a dostal do „varu“ i samotné pedagogy.

Na závěr celého pobytu proběhlo vyhodnocení všech soutěží a her, celého zájezdu, ale i pořádku a chování. Vše proběhlo bez kázeňských přestupků. Menší chybičky se sice sem-tam vyskytly, ale byly vyřešeny ihned a v klidu.

Za přípravu, organizaci a dozor patří poděkování hlavně paní učitelkám Pekárkové, Bartošíkové, dále paní učitelce Sovové. Vedoucím celého zájezdu byl Mácsai Zdeno.

Mácsai Zdeno

knizka ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA