V neděli 1. 12. 2013 proběhla akce s názvem Rozsvícení vánočního stromu školy. V poslední době jsme si zvykli, že jsou Vánoce spojeny s horečným tempem, co se ještě musí stihnout, pospícháme, kupujeme, uklízíme, děláme si starosti, jestli těch dárků pod stromečkem není málo. Zapomínáme na poselství Vánoc, které bylo odjakživa duchovního rázu, vždy byly Vánoce spojeny hlavně s láskou.

Letos jsme pojali oslavu a setkání s přáteli školy trochu netradičně. Dlouho jsme přemýšleli a nakonec se rozhodli pro vánoční procházku s lampiony temnou zimní nocí a společným rozsvícením vánočního stromu školy. Proč právě procházka s lampiony, světýlky? Jak jsem říkal, Vánoce bývaly spojeny vždy s duchovnem, se světlem ve tmě. Proto svíčky a lampiony, které ve tmě zářily všem na cestu a vedly nás temnou nocí. Společně jsme se vydali směrem k rybníku, kolem hřiště a zpátky ke škole. V průběhu cesty jsme poslali k nebi dva lampiony, které symbolicky znamenaly všechna splněná dětská přání, dále všechny ty, kteří již s námi nemohou být, ale máme je v srdcích, a krásné Vánoce pro všechny. Prvnímu se k nebi nechtělo, ale po zdařilém zásahu pana Maděřiče vzlétl, druhý se vznesl již krásně.

U školy jsme společně vyslechli krátký zdařilý program školního sboru pod vedením Mgr. D. Řehánkové. Pak jsme už jen čekali, zda se nám podaří rozsvítit vánoční strom školy. A podařilo, ozval se i potlesk a myslím, že oprávněně, protože strom je opravdu nádherný. Poté si rodiče a přátelé školy mohli prohlédnout svátečně vyzdobenou školu a zakoupit si malý dárek z vánočního jarmarku. Částka, kterou jsme utržili, bude sloužit k pořádání akcí pro žáky, odměny v soutěžích, o všem vás budeme informovat na stránkách školy.

Chtěl bych všem poděkovat za to, že jste byli s námi, že jste nám navodili krásnou vánoční atmosféru. Účast byla opravdu obrovská, takovou jsme ani nečekali a mě osobně to nesmírně potěšilo.

Dík patří i našim sponzorům, bez kterých by se akce neuskutečnila. Patří mezi ně pan Vítězslav Dušek, paní Přibylová, paní Maděřičová, paní Němečková a samozřejmě obecní úřad. Také musím poděkovat všem pracovníkům školy, pedagogům, kteří nelitovali času a připravili krásné první adventní odpoledne.

Mgr. Miloslav Sova, ředitel školy

knizka ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA