Kdo z vás by neznal nádhernou atmosféru loutkového divadla? I proto vznikla myšlenka pana učitele Mácsaie, přivítat loutkové divadlo přímo u nás v Žižkově. Tuto myšlenku se nakonec podařilo realizovat 24. 10. 2014. Na úvod přivítal hosty pan ředitel Miloslav Sova, který sám kdysi v tomto divadle hrával. Následně všichni žáci naší školy uviděli představení velkých loutek „PRINCEZNA MÁŇA“, které se moc líbilo. Zahráli ji loutkoherci z Břeclavi. Pak ale na podium nastoupili žáci naší deváté třídy, kteří se pod vedením p. uč. Mácsaie připravovali pouhý den před představením na svůj první loutkoherecký výkon v životě. Plnému sálu zahráli celkem tři krátké pohádky „Kašpárek a hlídač“, „Jak Kašpárek vyhnal čerta z mlýna“ a nakonec „Jak Kašpárek zachránil princeznu před drakem“. Možná vystoupení od našich deváťáků nebylo úplně perfektní, ale určitě ne špatné. Bavilo je to a moc se snažili. Právě nedokonalé věci jsou krásné. A zvlášť pro děti. Neprofesionalita naopak může být přínosem. Přispěje k větší neformálnosti a k odstranění bariér mezi herci, diváky, dětmi. V našem případě mezi patrony – žáky deváté třídy a jejich prvňáčky i celou školou. Divadlo, ať už jakékoliv, plní funkci oddychovou i naučnou. Má svoji vážnost i humor. Čím dál méně ale dětem čteme (a už skoro vůbec ne hrajeme) příběhy nebo pohádky. Jednodušší je zapnout TV nebo počítač. Divadlo ale může přispět k rozvoji fantazie a k upevnění žebříčku hodnot nejen u dětí. Důležitým momentem tohoto projektu byla společná činnost starších žáků pro naše nejmenší i ostatní žáky.

Celý projekt se moc vydařil, a proto patří velké poděkování paní Radce Pavelkové a celému loutkovému divadélku Radost z Břeclavi. Už teď se těšíme na další spolupráci.

Mácsai Zdeno

Fotogalerii naleznete zde.

knizka ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA