28. říjen – státní svátek

VIII. třída, která se tento měsíc stará o pomník T. G. Masaryka, jej připravila k oslavě státního svátku, kdy si připomínáme vznik našeho samostatného státu, ke kterému došlo na konci 1. světové války, po rozpadu Rakouska-Uherska.

9.října večer roku 1918 byl vyhlášen samostatný stát Čechů. Slováci se připojili o dva dny později Martinskou deklarací a o rok později se přidala Podkarpatská Rus. Území tehdejšího nově vzniklého státu v sobě zahrnovalo Čechy, Moravu, České Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus. Prvním prezidentem byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk. Československý stát pak kromě období druhé světové války existoval s různými obměnami až do roku 1993, kdy došlo k jeho rozdělení.

Můžete se podívat i na fotografii originálu kresby T.G.M.  s jeho citátem pro dnešní dobu velmi aktuálním, která visí v naší třídě necelý měsíc.

 

VIII. třída

Fotogalerie ke stažení zde

knizka ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA