I letos jsme si v rozhlasovém vysílání připomněli Den válečných veteránů, který je v České republice poměrně novým svátkem. Zatímco v jiných zemích se slaví takřka celé století, je v ČR významným dnem od roku 2001. Slaví se vždy 11. listopadu a jeho symbolem je květ vlčího máku.

Jak svátek samotný, tak vlčí máky mají svůj původ v 1. světové válce. Symbolem Dne válečných veteránů se staly vlčí máky i díky básni Ve flanderských polích Johna McCra. Lidé si je připínají na oblečení, aby si připomněli památku těch, kteří bojovali v 1. a 2. světové válce, nebo se v současnosti účastnili vojenských misí.

Žáci i učitelé měli možnost zakoupit si květ vlčího máku s českou trikolorou – symbol veteránů a míru a připnout si jej na klopu, a tak uctít památku padlých. Vybranou částku jsme zaslali nadačnímu fondu REGI Base I. Ten byl založen v roce 2011 na pomoc zraněným novodobým válečným veteránům, později se rozšířil o pomoc hasičům a policistům. V současnosti nadační fond pomáhá všem, kteří za nás sloužili, tz. bývalým vojákům, policistům, hasičům, zaměstnancům celní nebo vězeňské správy, pokud jejich služební poměr trval minimálně 3 roky a jejich rodinným příslušníkům.

knizka ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA