Český den proti rakovině, dříve známý jako Květinový den kvůli symbolu této sbírky-kvítku měsíčku lékařského, proběhl jako každý rok v Moravském Žižkově, a poprvé i v Prušánkách, kde bydlí někteří žáci naší školy, 11. května 2016. V ulicích jste mohli potkat skupinky dobrovolníků z řad žáků 8.-9.ročníku a nově pomáhali také žáci VII. třídy. Vybraná částka 14.171,- Kč svědčí o vstřícném přístupu všech dárců, kterým není lhostejno zdraví jiných. Moc si toho vážíme.

Srdečné díky všem.

Tématem letošního Českého dne proti rakovině byla prevence rakoviny prsu. V České republice je ročně toto nádorové onemocnění diagnostikováno u 7 000 žen. Nádory prsu se však nevyhýbají ani mužům, kteří tvoří 1 % pacientů. Každý dárce spolu s kvítkem měsíčku lékařského obdržel informační letáček, ve kterém si mohl mimo jiné přečíst, jak postupovat při samovyšetření prsů. Vždyť včasné zachycení nádoru je prvním předpokladem úspěchu a nadějí na vyléčení.

Podle průzkumu stadia záchytu nemoci šance na pětileté přežití klesají:
1. stadium 99,7%
2. stadium 90,6%
3. stadium 68,7%
4. stadium 27,7%

Nepodceňujte tedy samovyšetření prsů, preventivní prohlídky ani pozvání k mamografickému screeningu. Je to v zájmu VAŠEHO zdraví !!!

K. Virágová, 7. ročník

knizka ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA